Haber

Tüyler ürpertici Görüntü! Yoğun Bakımdaki 14 Hasta Ölüme Bırakıldı

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılar Hatay’da da büyük yıkıma neden oldu. depremde hasar görmüş Özel Defne Hastanesi’nin ağır bakımında çekilen görüntüler ihmali gözler önüne serdi. AFAD gönüllüsü Serkan Ayten, 14 hastanın tesadüfen girdikleri hastanede ölüme terk edildiğini, depremin ikinci gününde yapılan kurtarma çalışmalarında ağır bakımdaki hastaların kurtarılmadığını söyledi.

“Bu vicdansızlığın hesabını herkes vermeli”

Arama Kurtarma Gönüllüsü Serkan Ayten, vatandaşların yönlendirmesiyle gittikleri Odabaşı Mahallesi’ndeki Özel Defne Hastanesi’nde gördükleri korkunç manzarayı anlattı.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre Ayten, hastanede elektriksiz ve yoğun bakım cihazlarına bağlı halde çıplak bırakılan 14 hastadan sadece 5’ini kurtarabildiklerini söyledi.

Önceki gün hastaneden vinçle kurtarma çalışması yapıldığını belirten Ayten, şunları kaydetti: ‘Unutulan 1 bebek ve 8 yetişkin yoğun bakım hastası ölü bulduk. Yoğun bakımda yatan 3’ü kadın 5 yaşlı hasta bulduk. Bu vicdansızlığın hesabını hastane yönetimi ve oradaki yaşlıyı unutan doktordan hasta bakıcıya kadar herkes vermelidir.”söz konusu.

‘Ölenlerin çoğu soğuktan öldü’

Ayten yaşananları şöyle anlattı:

“Bir amcanın hastanede yoğun bakımdaki hastaların kaldırılmadığını söylemesi üzerine grubum ve ben kontrol amacıyla hastaneye girdik. 7 katlı hastanenin tüm merdivenleri yıkıldı. Tarama yaparak üst kata çıkmaya başladık. Üçüncü katta kuvözde ölü bir bebek gördük. Bebek vefat ettiği için çarşafa sardık ve yukarı çıktık. Yukarıdan inleme sesleri duyduk. Yoğun bakımda hayatını kaybeden hastaları ve inleyen insanları görünce şok olduk. İndiğimizde yakınları veya yetkililerin durumlarını sorma ihtimaline karşı o anları cep telefonu kamerası ile kaydettik. Oradaki ortamı anlatmaya çalıştık. Nabzını kontrol ettiğimizde sadece 5 tanesinin hayatta olduğunu gördük ama çok çaresizdiler.”

“Hastanenin bütün camları kırılmış, duvarları yıkılmış, hastalar ve yaşlılar çıplak, makineler çalışmıyor, sondalar dolu. Açıkça ölüme terk edildiler. Ölenlerin çoğu esasen soğuktan öldü. Deprem öldürmedi ama hastane görevlileri öldürdü. İlk gün kurtarılabilirlerdi. Hastaları orada bırakmak başlı başına bir suçtur. Gönüllülerin desteği ve vinç yardımıyla önce hayatta kalanları, ardından hayatını kaybedenleri tahliye ederek Sağlık Bakanlığı yetkililerine teslim ettik.”

‘Yoğun bakımdaki hastalar’

“Haberi okuduğumda şok oldum. Hastaneye girmemizden yaklaşık 20 saat önce hastaneden kurtarmanın yapıldığını ve hastaların vinç yardımıyla 7. kattan indirildiğini görünce içim burkuldu. Aklıma o anlar geldi. Oradaki hastaların tahliye edilmesini, yoğun bakımdakilerin taburcu edilmesini kabul edemezdim. O hastalar orada nasıl bırakılıyor? Ertesi gün tesadüfen gitmeseydik kalan 5 kişi hayatını kaybedecekti. Bu büyük bir haksızlık

6 Şubat’ta deprem oldu, 8 Şubat’ta hastaneye girdik. O zamana kadar hastanede arama kurtarma çalışmaları yapılsaydı o vatandaşların orada kalıp soğuktan ölmesi mümkün olmazdı. Yere indiğimizde inleme sesleri duyduk. En azından hastanede tarama olsaydı sesler duyulurdu. Ancak olay sürecinde pek çok detay düşünülemez. Orada neden tarama yapılmadığını düşünmedik. Çünkü arama kurtarmaya odaklanmıştık. Bir enkaza gelirsin ve o enkazdan bir ses duyarsın. Tek amacınız o sese ulaşmak ve onu kurtarmak. Başka bir şey düşünmüyorsun”

⚠️DİKKAT SAHNELER RAHATÇI ⚠️ ?

haberadilcevaz.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu