Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılı Haymana’da 4 bin 447 metrelik bayrakla kutlandı

Cumhuriyetin 100’üncü yılı, Ankara’nın Haymana ilçesinde 4 bin 447 metre uzunluğundaki Türk bayrağının taşındığı yürüyüşle kutlandı.

Cumhuriyetin 100’üncü yılı, Ankara’nın Haymana ilçesinde 1071 Malazgirt Zaferi, 1453 İstanbul’un fethi ve 1923 Cumhuriyet’in ilanı tarihlerinin toplamı olan 4 bin 447 metrelik bayrakla kutlandı. Haymanalı binlerce kişi 4 bin 447 metrelik Türk bayrağıyla rekor kırarak yürüdü. Haymana Kaymakamlığı öncülüğünde belediye, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi parti örgütleri, STK’lar, muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı yürüyüş, coşku ve duygu dolu anlara sahne oldu. Yürüyüşe katılamayan birçok Haymanlı da balkonlarından çıkıp yürüyüş güzergahı boyunca cadde ve sokaklara çıkarak bu coşkuya ortak oldu.

“4 bin 447 bizim için anlamlı bir rakam”

Sakarya Meydan Muharebesi’nin yaşandığı ve kazanıldığı topraklar sayesinde Cumhuriyetin ilk temellerinin atıldığı topraklarda olduklarını belirten Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, “Kaymakamlığımız, belediyemiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve vatandaşlar coşkuyla sahiplendi. Bayrağın uzunluğu “1071 Malazgirt Zaferi, 1453 İstanbul’un fethi ve 1923 Cumhuriyet’in ilanı”dır. Bu sayıların toplamı 4 bin 447 metredir. . Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun, nice asırlar diliyorum” dedi.

“100’üncü yılımızı coşkuyla kutlamak istedik”

Cumhuriyetin 100’üncü yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını belirten Haymana Kaymakamı Osman Sak, “Biz de Haymana olarak aynı coşkuyla kutlamak istedik. Cumhuriyetimizde ve tarihimizde çok kıymetli rakamlar var. 1071, açılışın yılıdır. Anadolu’nun kapıları, 1453 İstanbul’un fethi, 1923 ise Cumhuriyetimizin ilanıdır. Biz bunları toplayıp 4 bin 447 metre ile dünyanın ve Türkiye’nin en uzun Türk bayrağını dalgalandırmak istedik. Haymana halkı da buna destek verdi. Bu uzun bayrağı açacağız ve yürüyeceğiz. Cumhuriyetimize ve Haymana’mıza hayırlı olsun” dedi. – ANKARA

hozatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu