Haber

Çin, Japonya menşeli deniz ürünleri ithalatını askıya aldı

PEKİN, 8 Eylül (Xinhua) — Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü He Yadong, Çin’in Japonya menşeli tüm su ürünleri ithalatını askıya alma kararının haklı, makul ve gerekli olduğunu söyledi.

Perşembe günkü basın toplantısında, Japonya’nın Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) gönderdiği ve ithalatın askıya alınmasını “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendiren yazılı belgesine yanıt olarak Çin’in, acil ticaret önlemlerini Çin yasa ve yönetmelikleri ile DTÖ kurallarına uygun olarak uygulayacağını söyledi. Bir şekilde aldığını belirtti.

Sözcü, Çin’in, Japonya’nın Fukushima’daki nükleer kirli suyu okyanusa boşaltması konusundaki kararlı tutumunu defalarca açıkça ortaya koyduğunu ve konuyu DTÖ toplantılarında ve ilgili vesilelerle gündeme getirerek ciddi endişelerini dile getirdiğini söyledi. Japon hükümetinin, her şeye rağmen, nükleer kirli suyun okyanusa boşaltılması konusunda tek taraflı baskı uyguladığını da sözlerine ekledi.

Sözcü, Çin’in her zaman Dünya Ticaret Örgütü’nün merkezinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini desteklediğini ve her zaman DTÖ kurallarına uyduğunu söyledi.

Japonya’nın eylemlerini gözden geçirmesi ve nükleer kirlilik risklerini dünyaya yaymayı derhal durdurması gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu