Haber

BM Güvenlik Konseyi Gazze Şeridi’ndeki insani durumu oylayacak

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 7 Ekim’den bu yana devam ederken, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Gazze Şeridi’ndeki insani duruma ilişkin 5’inci karar taslağını oylayacak.

İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırıları 40 gündür devam ederken, BM Güvenlik Konseyi Gazze Şeridi’ndeki insani durumu görüşmek üzere yeniden toplanacak. Toplantıda Malta’nın sunduğu karar taslağı oylanacak. Söz konusu karar taslağı, Gazze Şeridi’ndeki insani duruma ilişkin 5’inci karar taslağı olacak.

Taslak kararda, uzatılmış insani duraklamalar, sınırsız yardım dağıtımı, tıbbi tahliye ve Gazze’de tutulan esirlerin koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunulurken, tüm tarafların uluslararası insancıl hukuka uyması gerektiği vurgulanıyor.

ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’nin veto yetkisine sahip olduğu Güvenlik Konseyi’nde Gazze Şeridi’ndeki insani durumla ilgili daha önce yapılan dört oylama başarısızlıkla sonuçlandı.

Brezilya’nın hazırladığı ve insani ara verilmesi çağrısında bulunan ilk karar taslağı, “İsrail’in hukuki savunma hakkından bahsetmediği” gerekçesiyle ABD tarafından veto edildi.

ABD’nin hazırladığı, İsrail’in “meşru müdafaa hakkını” belirten ancak “insani bir duraklamaya davetiye çıkarmayan” bir sonraki karar taslağı, Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

Rusya’nın hazırladığı 3’üncü ve 4’üncü karar tasarıları veto edilmedi ancak konseyin onayı için gereken 9 oya ulaşamadı.

Nihai karar taslağında İsrail’in “meşru müdafaa hakkı” belirtilmediği için ABD’nin neye oy vereceği de belirsiz. Oylamanın New York’ta yerel saatle 15.00 civarında yapılması bekleniyor. – NEW YORK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu